Parlament Europejski wezwał dziś UE do podjęcia działań oraz zapewnienia szybkiej i pełnej integracji uchodźców z rynkiem pracy i społeczeństwem.
W rezolucji przygotowanej przez eurodeputowanego S&D, Brando Benifei, Parlament przedstawił zalecenia dotyczące działań na szczeblu UE, w tym zwiększenia środków na politykę społeczną w Europie za pośrednictwem Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) w celu ułatwienia integracji uchodźców w krajach europejskich.
Po głosowaniu Brando Benifei powiedział:
- Przyjęcie uchodźców należy postrzegać jako szansę, a nie tylko jako wyzwanie, zarówno dla uchodźców, jak i dla naszego społeczeństwa. Ich włączenie do rynku pracy jest bardzo ważne, aby przywrócić im ludzką godność i poczucie własnej wartości, ale jest również dla nich samych opłacalne, gdyż umożliwia im uzyskanie niezależności ekonomicznej i stanie się aktywnymi członkami naszych społeczeństw.
- Unia Europejska i jej państwa członkowskie muszą zaktualizować swój zestaw narzędzi legislacyjnych, aby być gotowe na to wyzwanie. Integracja uchodźców może stać się szansą dla naszego społeczeństwa, jeśli zostanie przeprowadzona w odpowiedni sposób. Musimy zapewnić im uzyskanie szybkiego dostępu do rynku pracy. Pełna integracja uchodźców z rynkiem pracy i naszymi społeczeństwami pozwoli uchodźcom odzyskać swoją niezależność ekonomiczną i godność.
- Wielu z nich posiada kwalifikacje i umiejętności. Ich dostęp do rynku pracy musi przestrzegać zasad równego traktowania i niedyskryminacji w celu uniknięcia pracy nierejestrowanej oraz wszelkich form wyzysku. Z powodu wysokiego poziomu bezrobocia w UE po wielu latach gospodarczego kryzysu, musimy także unikać tworzenia konkurencji na rynku pracy wśród najsłabszych grup społecznych. Dlatego też wzywamy do zwiększenia środków finansowych Europejskiego Funduszu Społecznego.
- Środki mające na celu integrację i włączenie społeczne uchodźców i azylantów nie powinny opierać się na środkach finansowych przeznaczonych już na programy skierowane do innych grup znajdujących się w trudnej sytuacji.
- Dane pokazują, że istnieje ścisły, bezpośredni związek pomiędzy sytuacją na rynku pracy w krajach przyjazdu i wskaźnikami sukcesu integracji społecznej i polityk integracyjnych skierowanych do uchodźców. W związku z tym konieczne jest kontynuowanie priorytetów polityki mającej na celu wzrost gospodarczy i tworzenie nowych miejsc pracy dla całego społeczeństwa oraz zapewnienie ciągłości i niezmiennego wsparcia dla grup znajdujących się w trudnej sytuacji.
Rzeczniczka Grupy S&D ds. zatrudnienia i spraw społecznych, eurodeputowana Jutta Steinruck powiedziała:
- Socjaliści i Demokraci zdecydowanie odrzucają pomysł stworzenia specjalnego rynku pracy dla uchodźców. W związku z tym krajowe płace minimalne zachowują ważność dla uchodźców w celu uniknięcia dalszego dumpingu socjalnego i konkurencji pomiędzy grupami w naszym społeczeństwie znajdującymi się w najtrudniejszej sytuacji.
Rzeczniczka Grupy S&D w tej sprawie w Komisji Kultury i Edukacji, Silvia Costa powiedziała:
- Edukacja i szkolenia są kluczem do właściwego i skutecznego umożliwienia uchodźcom dostępu do rynku pracy. Kwestią o fundamentalnym znaczeniu jest zagwarantowanie wszystkim uchodźcom, a w szczególności dziewczętom i kobietom, dostępu do edukacji formalnej, nieformalnej i pozaformalnej, a także uczenia się przez całe życie, związanego z doświadczeniem zawodowym. Konieczne jest również wprowadzenie rygorystycznych i przejrzystych procedur uznawania umiejętności i kwalifikacji uzyskanych za granicą, poza Unią Europejską.
- Podtrzymujemy apel Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego do UE i państw członkowskich o ustanowienie „korytarzy edukacyjnych”, zachęcając do wspierania porozumień między europejskimi uniwersytetami i Unią Uniwersytetów Regionu Śródziemnomorskiego (Unimed), by przyjmować studentów uchodźców pochodzących z obszarów konfliktów. Może to ułatwić ich integrację na rynku pracy i ich włączenie społeczne w społeczeństwie obywatelskim, w oparciu o pozytywne przykłady z wielu europejskich uniwersytetów.